Inicjatywa obywatelska przeciwko zakłamywaniu historii. GERMAN DEATH CAMPS.

Gdy w dniu 15 lipca 2013 roku 96-letni Polak, Karol Tendera, były więzień „KL Auschwitz Birkenau” zobaczył w stacji ZDF zapowiedź programu dokumentalnego, w którym hitlerowskie obozy koncentracyjne w Majdanku i Oświęcimiu zostały nazwane „polskimi obozami zagłady”, postanowił działać i wytoczył tej stacji telewizyjnej proces sądowy, który wygrał.

Na mocy prawomocnego wyroku, wydanego w dniu 22 grudnia 2016 roku przez Sąd Apelacyjny w Krakowie, telewizja ZDF miała przeprosić Pana Karola Tenderę za użycie sformułowań „polskie obozy zagłady” i stosowne przeprosiny powinna opublikować na swojej głównej stronie internetowej.

Przeprosiny te miały być tam widoczne przez miesiąc.

Przeprosiny zostały co prawda zamieszczone jednak w taki sposób, że w praktyce były niewidoczne – na samym dole strony internetowej telewizji ZDF – trzeba wejść w zakładkę z logo stacji i niemieckim napisem „Entschuldigung bei Karol Tendera” („Przeprosiny Karola Tendery”) i kliknąć w podpięty pod tą informację link, który przesyła do treści „przeprosin”, które poprzedzone są „wyjaśnieniami” stacji, że stacja ZDF nie jest niczemu winna a za całą sprawę odpowiada stacja telewizyjna ARTE. Dopiero potem pojawia się treść wymaganych przez Sąd przeprosin.

Ponieważ treść przeprosin ZDF pojawia się jako grafika w praktyce nie jest dostępna w wyszukiwarkach internetowych.

Zarówno treść (jak i sposób prezentacji) przeprosin nie spełniła oczekiwań Powoda (Karola Tendery), co spowodowało, że podjął on w te sprawie kolejne kroki prawne zaś sytuacją tą zainteresowali się internauci.

Portal Żelazna Logika (zelaznalologika.net) postanowił zorganizować informacyjną akcję internetową zarówno w tej sprawie, jak i w sprawie niemieckich obozów zagłady.

Ponieważ skutkiem tego typu akcji internautów może być upowszechnienie w internecie – głównym źródle wiedzy współczesnego człowieka – informacji o tym, która nacja w rzeczywistości budowała obozy śmierci w czasie Drugiej Wojny Światowej, kancelaria FORYŚ WOJCIECHOWSKI postanowiła włączyć się w tą akcję.

Poniżej zamieszczamy link do strony popularyzującej tematykę NIEMIECKICH OBOZÓW ŚMIERCI.

DO STRONY GERMAN DEATH CAMPS


przejdź do strony głównej

Powiązane wpisy