Czy wójt może wydać decyzję podatkową za 30 lat ?

W dniu 18 października 2010 r. Dziennik Gazeta Prawna nr 203 (2834) Tygodnik Podatkowy w dziale Interwencja opublikował wypowiedź partnera kancelarii, radcy prawnego Arkadiusz Forysia –  występującego w charakterze eksperta – w następującej sprawie:

„Dziadek podatnika kupił kawałek łąki i nikomu o tym nie powiedział, nie rozporządził nią również na wypadek śmierci, a zmarł w 1981 roku. Do 2010 roku nikt o niej nie wiedział, a podatnicy dowiedzieli się o działce, gdyż na adres, pod którym mieszkał dziadek podatnika, przyszła decyzja w sprawie wymiaru podatku rolnego za 2010 rok – pierwsza taka decyzja.

Była ona zaadresowana na dziadka, który nie żyje od 29 lat.

Podatek został ustalony w kwocie 7 zł. W urzędzie gminy wnuk dowiedział się, że podatek jest do zapłacenia i to za ostatnie 30 prawie lat (od śmierci dziadka nie był płacony) z odsetkami. Nie było przeprowadzonego postępowania spadkowego po dziadku, bo nikt o tym nie wiedział, więc właścicielami łąki nie są wnuczkowie.

Czy zapłacić tylko podatek za ten rok biorąc pod uwagę, że decyzja dotyczy tylko roku 2010?

Kiedy przedawniają się zobowiązania podatkowe w podatku od nieruchomości? Czy można wystawić decyzję na nieżyjącego podatnika”

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Powiązane wpisy